Публикувано онлайн 2017 Oct 11. doi:10.1186/s12937-017-0293-y
PMCID: PMC5637251
PMID: 29020971
Да Цин,1 Лифан Хуанг,1 Джаодзяо Гонг,1,2 Шаша Шен,1,2 Джон Хуанг,1,2 Хонг Рен,2и Хуайдонг Ху1,2
Информация за автораБележки застатията Информация за авторски права и лицензОтказ от отговорност
Свързани данни
Декларация за наличност на данни
Абстрактен
Фон
Дислипидемията е важен и често срещан сърдечно-съдов рисков фактор в общата популация. Липидопонижаващите ефекти на куркумата и куркумина са непотвърдени. Извършихме мета-анализ, за да оценим ефикасността и безопасността на куркума и куркумин при понижаване на липидите в кръвта при пациенти с риск от сърдечно-съдови заболявания (ССЗ).
Методи
Проведено е изчерпателно търсене на литература в базите данни на PubMed, Embase, Ovid, Medline и Cochrane Library, за да се идентифицират рандомизирани контролирани проучвания (публикувани към ноември 2016 г.), които оценяват ефекта на куркумата и куркумина върху нивата на липидите в кръвта, включително общия холестерол (TC), липопротеиновия холестерол с ниска плътност (LDL-C), липопротеиновия холестерол с висока плътност (HDL-C) и триглицеридите (TG). За оценка на ефекта е използвана сборна стандартизирана средна разлика (SMD) с 95% доверителен интервал (CI).
Резултати
Анализът включва 7 подходящи проучвания (649 пациенти). Куркумата и куркуминът значително намаляват серумните нива на LDL-C (SMD = −0,340, 95% доверителен интервал [CI]: −0,530 до −0,150,P< 0,0001) и TG (SMD = −0,214, 95% CI: −0,369 до −0,059,P=0,007) в сравнение с тези в контролната група. Те могат да бъдат ефективни при понижаване на серумните нива на TC при пациенти с метаболитен синдром (MetS, SMD = −0,934, 95% CI: −1,289 до −0,579,P< 0,0001), а екстрактът от куркума би могъл да има по-голям ефект върху намаляването на серумните нива на TC (SMD = −0,584, 95% CI: −0,980 до −0,188,P= 0,004); Ефикасността обаче все още не е потвърдена. Серумните нива на HDL-C очевидно не са подобрени. Куркумата и куркуминът изглеждат безопасни и в нито едно от включените проучвания не се съобщават сериозни нежелани събития.
Заключения
Куркумата и куркуминът могат да защитят пациентите с риск от ССЗ чрез подобряване на серумните нива на липидите. Куркуминът може да се използва като добре поносимо диетично допълнение към конвенционалните лекарства. Необходими са допълнителни изследвания, за да се разрешат несигурностите, свързани с лекарствената форма, дозата и честотата на лечение на куркумин.
Електронни допълнителни материали
Онлайн версията на тази статия (10.1186/s12937-017-0293-y) съдържа допълнителен материал, който е достъпен за оторизирани потребители.
Ключови думи: куркума, куркумин, холестерол, сърдечно-съдов риск, триглицериди, мета-анализ
Въвеждането
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) понастоящем са водещата причина за смъртност в световен мащаб [1]. Основните сърдечно-съдови рискови фактори включват възраст, пол, хипертония, дислипидемия, затлъстяване, захарен диабет тип 2 (T2DM) и метаболитен синдром (MetS). Дислипидемията, хипертонията и инсулиновата резистентност, проявяващи се като T2DM и MetS, насърчават ендотелната дисфункция и съдовото възпаление, водещи до атеросклероза – основната причина за ССЗ [2]. Епидемиологично проучване показва, че ниските циркулиращи концентрации на липопротеинов холестерол с ниска плътност (LDL-C) и триглицериди (TG) са свързани с нисък риск от ССЗ [3]. Следователно, лечението на дислипидемия е от решаващо значение за профилактиката на ССЗ. Статините и фибратите са често срещани липидомодулиращи агенти и по-нов липидопонижаващ агент, алирокумаб (Praluent), наскоро беше одобрен за лечение на дислипидемия [2]. Статините се използват широко въпреки потенциала им да причинят сериозни нежелани ефекти като миопатии и хепатотоксичност [4,5]. Изчислената честота на асимптоматично повишение на аминотрансферазите при пациенти на терапия със статини е по-малка от 2% [6], а рискът от развитие на рабдомиолиза (форма на миопатия) е 3 на 100 000 човекогодини (свързана смъртност: 10%) [7]. Поради тези опасения е от решаващо значение да се съсредоточат усилията за разработване на по-ефективни лекарства и да се открият естествени агенти като алтернативи на наличните понастоящем лечения.
Куркумата (Curcuma longa), индийска подправка, е жълт пигмент, който се използва в световен мащаб в готвенето, козметиката, багрилата и лекарствата [8]. Заслужава да се отбележи, че куркумата е често използвана хранителна добавка в Югоизточна Азия, която подобрява цвета и вкуса на хранителните продукти. Куркуминът (химично наименование: диферулоилметан) е активен компонент на куркумата [9], който има способността да взаимодейства със стотици молекулярни цели. Няколко проучвания показват защитните ефекти на куркумина срещу много хронични заболявания, включително различни видове рак, белодробни заболявания и автоимунни заболявания [10]. Доказано е, че отслабва оксидативния стрес [11] и упражнява кардиопротективен ефект поради своите липидопонижаващи свойства [12–14]. Докладвани са обаче и някои противоречиви резултати [15–21]. В мета-анализ на 5 рандомизирани контролирани проучвания, общите ефекти в цялата изследвана популация, както и тези в подгрупов анализ на пациенти със сърдечно-съдови рискови фактори, не успяват да демонстрират значителен липидопонижаващ ефект на куркумина [22]. Въпреки това, проучванията, включени в този мета-анализ, имат ограничени размери на извадката. Освен това, повечето от рандомизираните контролирани проучвания, които съобщават за положителни ефекти на куркумина върху нивата на липидите в кръвта, са публикувани след гореспоменатия мета-анализ [23–28]. Независимо от това, съществуват противоречиви доклади в това, че някои проучвания съобщават за обещаващи ефекти [23–28], докато други не успяват да докажат значителен ефект [15]. По този начин проведохме мета-анализ на публикувани клинични изпитвания, за да оценим ефикасността и безопасността на куркумата и кукумина при понижаване на нивата на липидите при пациенти с рискови фактори за ССЗ.
Методи
Търсене на литература
Проведено е онлайн търсене за клинични проучвания, публикувани на английски език, в следните електронни бази данни: PubMed, Embase, Ovid, Medline и Cochrane Library. Всички проучвания, публикувани към ноември 2016 г., са допустими за включване. Термините Medical Subject Heading (MeSH) са използвани за PubMed, а сравними термини са използвани за други бази данни. Термините за търсене бяха, както следва: (куркуминоид ИЛИ куркумин ИЛИ куркума ИЛИ куркуминоиди) И (хиперлипидемия ИЛИ хиперлипидемична ИЛИ хиполипидемична ИЛИ дислипидемия ИЛИ дислипидемична ИЛИ хиперхолестеролемия ИЛИ хиперхолестеролемична ИЛИ хипохолестеролемична ИЛИ "липопротеин с ниска плътност" ИЛИ "липопротеин с висока плътност" ИЛИ холестерол ИЛИ триглицериди ИЛИ хипертриглицеридемия ИЛИ хипотриглицеридемични). Освен това използвахме различни синоними.
Критерии за включване и изключване
Критериите за включване на научни статии включват: (1) лекарствени или плацебо-контролирани паралелни рандомизирани проучвания; (2) лица с рискови фактори за ССЗ, например дислипидемия, T2DM, MetS, хипертония, преддиабет, прехипертония или затлъстяване; (3) проучвания, при които се използва пречистен куркумин или куркуминоидна смес, екстракти с определено съдържание на куркумин или куркуминоиди или куркума на прах, независимо от дозата и честотата (тези критерии за включване са установени съгласно мета-анализа [22], споменат по-рано, и преглед за ефикасността на куркума / куркумин за облекчаване на симптомите на артрит [29 ]); (4) продължителност на изследването ≥4 седмици; и (5) проучвания, които съобщават за средно ± стандартно отклонение (SD), средна ± стандартна грешка (SE) или медиана (диапазон) на междугруповите разлики между експерименталната и контролната група на изходно ниво, както и в края на изпитването. Проучванията са изключени, ако включват: (1) кръстосан дизайн на рандомизирано изпитване; (2) несравнителни данни; (3) липса на мерки за резултата; и (4) продължителност на лечението < 4 седмици.
Мерки за ефикасност
Мерките за първичен резултат включват серумни нива на LDL-C, липопротеинов холестерол с висока плътност (HDL-C), TG и общ холестерол (TC). Безопасността на лечението, измерена чрез нежелани ефекти, дължащи се на куркума и куркумин, е определена като вторичен резултат.
Извличане на данни
Двама независими изследователи (SQ и LFH) провериха заглавията и резюметата на статиите, първоначално извлечени при онлайн търсене на бази данни, и извлякоха основни данни от допустими пълнотекстови статии. Извлечени са данни за дизайна на проучването, характеристиките на пациента, броя на пациентите, режима на лечение, продължителността на лечението, годината на публикуване и дневната доза куркумин или куркума на прах, както и средната стойност ± SD (или средната ± SE) на всички мерки за ефикасност, посочени по-рано. За да се контролира относителната хетерогенност, са извлечени само данни от мерки за ефикасност, отнасящи се до периода на проучването между 4 седмици и 3 месеца. За проучвания с липсващи данни на авторите са изпратени имейли с искане за подробности за тези данни.
Качество на изследването
Рискът от пристрастие е оценен независимо от 2 рецензенти (SQ и LFH), като се използва Наръчникът на Cochrane за систематични прегледи на интервенциите [30]. Този инструмент дава възможност за оценка на качеството на изследването по отношение на 6 области: генериране на случайна последователност, прикриване на разпределението, заслепяване, непълни данни за резултатите, селективно отчитане и други пристрастия. За всяка област рискът от пристрастие е отбелязан като нисък, неясен или висок.
Statistical analysis
The meta-analysis was conducted by using Stata version 12.0 (Stata Corporation, College Station, TX, USA). In this analysis, only continuous variables were extracted. If mean values and SD were unavailable, these were calculated from mean values and SE by using the following formulas: mean = mean post-treatment - mean pre-treatment; SD = SE × square root n (n: number of participants) and SD = square root [(SD pre-treatment)2 + (SD post-treatment)2 - (2R × SD pre-treatment × SD post-treatment)], assuming a correlation coefficient (R) = 0.5 [31]. With use of relevant formulae [32], these values were also calculated from medians and ranges. Because, one of the included studies [23] did not report the unit of outcomes, standardized mean difference (SMD) with 95% confidence interval (CI) was used to present the results of the meta-analysis. Statistical heterogeneity between trials was detected by the Chi-squared and I-square (I 2) tests. In the event of significant heterogeneity (P < 0.1 and I 2 > 50%), the random-effect model was used for analysis; in other cases, a fixed-effect model was used. Whole effects with P-value <0.05 indicated statistical significance between experimental and control groups. SMD value approaching 0 (P > 0.05) was judged to have no statistical significance. In contrast, SMD value deviating from 0 (P < 0.05) was regarded as a “significant finding”. Subgroup analyses were conducted to explore heterogeneity among studies with respect to underlying disease and form of intervention (turmeric or curcumin) used. As only a single study had reported efficacy measures disaggregated by gender [27], subgroup analyses by gender could not be undertaken. To assess publication bias, funnel plots and Begg’s test were conducted initially. However, as fewer than 10 studies were selected in each meta-analysis, the funnel plots and Begg’s test could not be conducted.
Results
Резюме на включените проучвания
От 1566 статии, извлечени при първоначалното търсене на литература, подробната оценка на 11 пълнотекстови статии води до елиминирането на 2 проучвания [33,34], поради използването на същите групи пациенти, и други 2 проучвания [35,36], поради непълни данни (фиг.1). Следователно, 7 рандомизирани контролирани проучвания (RCT), включващи общо 649 участници, отговарят на критериите за включване и са избрани за качествен анализ.
Технологична схема на процеса на подбор на литература
Основните характеристики на включените RCT са обобщени в таблица1, а параметрите на серумните липиди преди и след интервенцията са представени в Допълнителен файл1: Таблица S1. От 7-те подходящи проучвания са включени само проучвания, в които са включени пациенти с T2DM [15,24,25,28] или MetS [23,26,27]. Всички проучвания са проведени по двойно-сляп начин, с изключение на изпитванията от Selvi et al. [25] и Usharani et al. [15]. Две от проучванията са проведени в Иран [23,24] и 2 [15,25] са проведени в Индия. Останалите проучвания са проведени съответно в Пакистан [26], Тайван [27] и Тайланд [28]. Продължителността на тези проучвания варира от 4 седмици до 6 месеца. Определени резултати са съобщени от всички проучвания, с изключение на проучването на Chuengsamarn et al. [28], за което са съобщени само серумни нива на TG. Формата на интервенция и серумните липидни параметри на проучванията на изходно ниво и след интервенция се различават.
Таблица 1
Характеристики на проучванията, включени в мета-анализа
Уча | Регион | Вид | Времетраене | Критерии за включване | Интервенция | N | Възраст | Мъжки | |
Метаболитен синдром | |||||||||
Rahmani et al. 2016 [23] | Иран | RCT двойно-сляпо | 8 седмици | Пациенти със симптоми на MetS (NCEP-ATP III) и диагноза NAFLD | Дело | Аморфна дисперсия Куркумин (препарат за аморфна дисперсия, еквивалентен на 70 mg/ден куркуминоиди) | 37 | 46,37 ± 11,57 | 19 |
Контролирам | Плацебо | 40 | 48,95 ± 9,78 | 19 | |||||
Amin et al. 2015 [26] | Пакистан | RCT двойно-сляпо | 8 седмици | Пациенти с ≥ 3 характеристики на MetS, преддиабет, дислипидемия и прехипертония | Дело | Куркума на прах 2,4 g/d | 63 | 42,40 ± 13,70 | На |
Контролирам | Плацебо | 63 | 41,57 ± 12,80 | На | |||||
Ян и др. 2014 [27] | Тайван | RCT двойно-сляпо | 12 седмици | Пациенти с диагноза MetS (NCEP-ATP III) | Дело | Екстракт от куркума (еквивалентен на 1890 mg/ден куркуминоди) | 30 | 59,03 ± 10,10 | 12 |
Контролирам | Плацебо | 29 | 59,61 ± 14,09 | 17 | |||||
Захарен диабет тип 2 | |||||||||
Рахими и др. 2016 [24] | Иран | RCT двойно-сляпо | 3 месеца | Пациенти с диабет тип 2 | Дело | Куркумин (нано-мицел 80 mg/ден) | 35 | 56,34 ± 11,17 | 17 |
Контролирам | плацебо | 35 | 60,95 ± 10,77 | 14 | |||||
Selvi et al. 2015 [25] | Индия | РКТ | 4 седмици | Пациенти с диабет тип 2 | Дело | Куркума на прах 2 g/ден +Метформин | 30 | 47,00 ± 7,17 | 30 |
Контролирам | Метформин (1 g/ден) | 30 | 46,80 ± 6,10 | 30 | |||||
Chuengsamarn et al. 2014 [28] | Тайланд | RCT двойно-сляпо | 6 месеца | Пациенти с диабет тип 2 | Дело | Екстракт от куркума (еквивалентен на 1500 mg/ден куркуминоди) | 107 | 59,16 ± 11,04 | 50 |
Контролирам | Плацебо | 106 | 59,58 ± 10,71 | 47 | |||||
Usharani et al. 2008 [15] | Индия | РКТ | 8 седмици | Пациенти с диабет тип 2 | Дело | Екстракт от куркума (еквивалентен на 600 mg/ден куркуминоиди) | 23 | 55,52 ± 10,76 | 12 |
Контролирам | Плацебо | 21 | 49,75 ± 8,18 | 11 |
MetSметаболитен синдром, NAFLDнеалкохолна мастна чернодробна болест, NCEP-ATPIII Национална програма за обучение по холестерол Панел за лечение на възрастни III, диагностично ръководство на MetS, RCTрандомизирано контролирано проучване, NAне е налично
Стойностите се изразяват като средна стойност ± SD
Качество на данните
Рискът от отклонение в отделните проучвания е показан в Допълнителен файл2: Таблица S2. Като цяло тези избрани проучвания варират по отношение на качеството: от 7-те RCT 4 са класифицирани като висококачествени [24,26–28] и 3 са оценени като с умерено качество [15,23,25]. Четири проучвания използват подходящи методи за рандомизация, като например таблица със случайни числа [25,27] или компютърно генериран списък от случайни числа [24,28]. Прикриването на разпределението е използвано само в 4 проучвания [23,25,26,28]. Пет проучвания използват двойно заслепяване на пациенти и практикуващи [23,24,26–28]. Всички проучвания съобщават за процента на отпадане и конкретните причини за отпадане, с изключение на изпитването от Chuengsamarn et al. [28].
Мета-анализ
Сборните данни от 6 изпитвания [15,23–27] (n = 218 както случая, така и контролите) показват значителна ефикасност на изпитваното лекарство за намаляване на серумните нива на LDL-C; не е наблюдавана значима хетерогенност между тези шест изпитвания (P< 0,0001,I 2= 42,10%, фиг.2). Аналогично, терапията с куркума и куркумин не показва благоприятен ефект върху серумните нива на HDL-C (P = 0,370,I 2= 0,00%, фиг.3). Мета-анализът на данните от 7 проучвания [15,23–28] показва очевидна полза от експерименталното лечение (n = 325) за намаляване на серумните нива на TG в сравнение с това при контролно лечение (n = 324) (SMD = −0,214, 95% CI: −0,369 до −0,059,P= 0,007,I 2= 24,5%, фиг.4). Въпреки че е използван модел на случаен ефект, сборният анализ на данните от 6 проучвания [15,23–27] не показва значими разлики между групите по отношение на плазмените концентрации на TC (P = 0,054), привидно поради значителната хетерогенност сред тези проучвания (I 2= 73,8%, n = 218 както за експерименталните, така и за контролните групи, фиг.5).
Горска графика на мета-анализа за сравнение на плазмените концентрации на LDL-C между експерименталните и контролните групи
Горска графика на мета-анализа за сравнение на плазмените концентрации на HDL-C между експерименталните и контролните групи
Горска графика на мета-анализа за сравнение на плазмените TG концентрации между експерименталните и контролните групи
Горска графика на мета-анализа за сравнение на плазмените концентрации на TC между експерименталните и контролните групи
Анализи на подгрупи
За да оценим източниците на потенциални отклонения, проведохме подгрупови анализи по основни заболявания и форми на интервенция – а именно проучвания при пациенти с хипергликемия (преддиабет и T2DM) и MetS (Таблица2). Две проучвания [23,27], които включват пациенти с MetS, показват значителни разлики (P< 0,0001,I 2= 0,00%) по отношение на серумните нива на TC между експерименталната (n = 67) и плацебо (n = 69) група. Въпреки това, сборните данни от 4 изпитвания [15,24–26] не показват значими разлики в това отношение (P = 0,612,I 2= 0,00%) сред пациентите с хипергликемия, между експерименталната (n = 151) и плацебо (n = 149) група. По отношение на формата на интервенция, анализът на сборните данни от 2 проучвания [25,26], включващи 186 участници, не показва благоприятен ефект на терапията с куркума на прах върху серумните нива на TC [−0,000 (−0,288 до 0,288),P= 0,999,I 2= 17,1%]. Въпреки това, 2 проучвания [15,27] показват значителни ползи от екстракта от куркума (P = 0,004,I 2= 31,1%) в експерименталната група (n = 53) в сравнение с тази в контролната група (n = 50).
Таблица 2
Подгрупов анализ на серумните нива на общия холестерол (ТС)
Резултат от интерес | Не. на | Не. на | Ефекти | СМД | 95% CI | Хетерогенност | P-стойност | |||
уча | Пациенти | модел | Pстойност | Аз 2 (%) | ||||||
обятия | ||||||||||
ТК | 6 | 436 | Случаен | −0.375 | −0,757 до 0,006 | 0.002 | 73.80 | 0.054 | ||
Form of intervention | Turmeric powder | 2 | 186 | Fixed | −0.000 | −0.288 to 0.288 | 0.272 | 17.10 | 0.999 | |
Turmeric extract | 2 | 103 | Fixed | −0.584 | −0.980 to −0.188 | 0.228 | 31.10 | 0.004* | ||
Type of disease | MetS | 2 | 136 | Fixed | −0.934 | −1.289 to −0.579 | 0.510 | 0.000 | <0.0001*** | |
Hyperglycemia | 4 | 300 | Fixed | −0.059 | −0.285 to 0.168 | 0.561 | 0.000 | 0.612 |
MetS metabolic syndrome
*p < 0.05
**p < 0.001
***p < 0.0001
Side effects of turmeric and curcumin
Five RCTs reported adverse effects in both the control and experimental groups. Rahmani et al. [23] reported that 2 patients experienced simultaneous abdominal pain and nausea, whereas another patient suffered from abdominal pain. Amin et al. [26] reported adverse events such as nausea and dyspepsia, but failed to report the exact number of subjects who experienced these events. Chuengsamarn et al. [28] reported side effects of curcumin in 4 patients: constipation in 2, hot flashes in 1, and nausea in 1 patient. Moreover, 4 patients experienced side effects in the placebo group: vertigo and itching, constipation, and hot flashes in 1 patient each. Selvi et al. [25] reported mild diarrhea in 2 subjects. None of the remaining studies reported any adverse reactions of turmeric and curcumin therapy. No serious adverse reaction induced by turmeric and curcumin was reported in any of the studies included in this meta-analysis.
Discussion
The epidemic of obesity has contributed to a growing burden of CVD risk factors such as T2DM and MetS [37] (defined as the presence of at least 3 out of the 4 criteria: central obesity, increased blood pressure, high blood sugar levels, and dyslipidemia [38]). Dyslipidemia is a well-established modifiable cardiovascular risk factor. All of the currently available antilipemic therapies have their own inherent shortcomings and disadvantages. Therefore, natural treatments have been investigated as potential therapies for lowering blood lipid levels.
This systematic review of 7 randomized trials of turmeric and curcumin in patients at risk of CVD identified evidence of their beneficial effects on serum TG and LDL-C levels, although no significant difference was found with respect to serum HDL levels. Despite the use of random-effects model to compensate for heterogeneity, no statistically significant benefit was observed with regard to TC (P = 0.054). When the analysis was restricted to more homogenous studies based on underlying disease in subjects (hyperglycemia and MetS), a beneficial effect of turmeric and curcumin on serum TC levels was observed in subjects with MetS; however, in subjects with hyperglycemia, this beneficial effect on serum TC levels was not observed. It seems that the natural form (turmeric) and curcumin have more positive effects on patients suffering from MetS. With regard to the forms of intervention, turmeric extract may have a greater beneficial effect on serum TC levels, as compared to that of turmeric in its natural form. However, owing to the limited number of studies, definitive conclusions may not be drawn in this respect. Furthermore, larger scale trials are required among patients with MetS to explore the effect of turmeric extract, even in novel forms, in lowering plasma TC concentrations.
Sahebkar conducted a meta-analysis of 5 RCTs to assess the effects of curcumin on blood lipid levels and found no significant improvements in the lipid profile in any aspect [22]. Several explanations could be tendered to explain why the results of their study were contrary to those of the present study. Firstly, both parallel and crossover randomized trials were selected, and these may have adversely influenced the final results.
Secondly, most of the selected studies were conducted with unformulated curcumin, which is considered to have low bioavailability. Curcumin has poor bioavailability owing to its poor absorption, fast metabolism, and rapid elimination from the body. Some attempts have been made to overcome these deficits, including the use of a piperine (black pepper) adjuvant, liposomal curcumin, nanoparticles, phospholipid complexes, and an amorphous form [39, 40]. Therefore, a hypothesis could be proposed that these novel dosage forms of curcumin may achieve greater clinical effects. To verify this theory, forest plots were conducted initially. Nevertheless, in our present review, only two trials [23, 24] used novel forms, and the preparations used in these studies were dissimilar (amorphous forms were used in one study [23] and nanoparticles were used in the other [24]). Therefore, further research on newer dosage forms of curcumin is required to confirm the hypothesis.
Finally, differences with respect to underlying diseases in the study population may also explain this discrepancy. The authors included healthy participants and patients with various chronic diseases (i.e., coronary artery disease, diabetes, Alzheimer’s disease, or obesity), which may have resulted in different outcomes. Even on performing a subgroup analysis in patients with high cardiovascular risk (acute coronary syndrome, T2DM, or concomitant dyslipidemia and obesity), no significant difference could be identified because coronary artery disease is an end event rather than a risk factor for CVD.
The article by Mohammadi et al. [19] was not included in the meta-analyses because its design as a randomized crossover trial did not fulfill the inclusion criteria. However, the study investigated the hypothesis that curcuminoids (1 g/day for 30 days) lead to a significant reduction in serum triglyceride concentrations in obese individuals. Unlike this study, in a trial among patients with coronary artery disease, although curcumin supplementation decreased serum levels of TC, LDL-C, and TG, there was no obvious difference when compared to placebo [41], possibly due to the small size of the study. Subsequently, a study by Soare et al. found that 900 mg of curcumin did not influence plasma lipid levels in non-obese relatively healthy individuals [42]. Therefore, we tentatively propose that the antilipemic effect of curcumin is evident only in patients who are at a higher risk of cardiovascular morbidity, such as those with MetS, T2DM, and obesity.
Some molecular mechanisms could potentially explain these results. Insulin resistance (IR) is the basic underlying pathology in both T2DM and MetS. Neerati et al. reported that curcumin could counter IR [43]. Through amelioration of metabolic derangement and potential binding of curcumin with peroxisome proliferator-activated receptor gamma (PPAR-γ) as agonist, curcumin could play a preventive role in diet-induced insulin resistance [44]. Moreover, curcumin was shown to increase activation of PPAR-γ [45], which suppressed expression of the LDL-C receptor gene, and could thereby reduce plasma LDL-C concentrations [46]. Because it interacts with multiple targets, including peroxisome proliferator-activated receptor alpha (PPAR-α), PPAR-γ, cholesteryl ester transfer protein (CETP), and lipoprotein lipase, curcumin could probably play a role in reduction of triglyceride levels [47–49]. Furthermore, curcumin is expected to affect both synthesis and catabolism of triglyceride-rich lipoproteins [47–49]. Thus, curcumin supplementation may lower plasma triglycerides and cholesterol concentrations by mitigating the expressions of lipogenic genes [48–50]. Additionally, the lipid-lowering effect of turmeric and curcumin is related to statins. Panahi et al. found that curcumin affected all pathways of cholesterol metabolism that are affected by statin therapy; it also reduced the effective doses of statins, which helped reduce the incidence of serious adverse reactions [51]. Furthermore, curcumin might serve as a valuable adjunct to statin therapy in patients with disordered lipid metabolism [51].
In our meta-analysis, we found that consumption of turmeric and curcumin was safe and well-tolerated in general. This finding is consistent with those of previous studies in human subjects [10], and dosages as high as 8000 mg/day have been shown to be well-tolerated with no apparent toxicity [52].
Several potential limitations of this review need mention. First, the most important limitation may pertain to the interpretability of outcomes. Second, this review did not include unpublished studies or studies published in the “grey literature”. Third, all subjects in the included studies were Asians. Lastly, some data were obtained indirectly, and those could have affected the accuracy of both the overall effects and the results of subgroup analyses.
Conclusions
Subjects who received turmeric and curcumin experienced a natural cardioprotective effect, with lowering of serum LDL-C and TG levels, as compared to subjects who did not. The efficacy of turmeric and curcumin on serum TC levels remains inconclusive, despite their superior efficacy observed in patients with MetS. A greater effect of turmeric extract in reducing serum TC levels may be observed in patients who are at risk of CVD; however, this finding needs to be confirmed in future studies. No significant change in serum HDL levels was observed.
Because curcumin’s poor bioavailability limits its absorption from dietary sources, novel formulations with enhanced bioavailability are probably required to control dyslipidemia more effectively.
Due to uncertainties related to dosage form, dose and medication frequency, it is premature to recommend the use of turmeric or curcumin in clinical settings. Nonetheless, the analysis does provide a synthesis of the currently available evidence and supports larger scale clinical trials of curcumin.
Additional files
Additional file 1: Table S1.(64K, doc)
Serum lipid parameters in studies from before and after intervention. (DOC 64 kb)
Additional file 2: Table S2.(38K, doc)
Quality of studies assessed by the Cochrane guidelines. (DOC 37 kb)
Acknowledgements
Not applicable.
Funding
This research was supported by the Natural Science Foundation of China (grant no. 81171560), the “Par-Eu Scholars Program” of Chongqing City and the National Science and Technology Major Project of China (grant no. 2012ZX10002007001). The funding bodies had no role in study design, data collection and analysis, decision to publish or preparation of the manuscript.
Availability of data and materials
The tables and figures supporting the conclusions of this article are included within the article. There are also two supplementary tables online.
Abbreviations
CETP | Cholesteryl ester transfer protein |
CI | Confidence interval |
CVD | Cardiovascular disease |
HDL-C | High-density lipoprotein cholesterol |
IR | Insulin resistance |
LDL-C | Low-density lipoprotein cholesterol |
MeSH | Medical Subject Heading |
MetS | Metabolic syndrome |
PPAR-α | Peroxisome proliferator-activated receptor alpha |
PPAR-γ | Peroxisome proliferator-activated receptor gamma |
RCTs | Randomized controlled trials |
SD | Standard deviation |
SE | Standard error |
SMD | Standardized mean difference |
T2DM | Type 2 diabetes mellitus |
TC | Total cholesterol |
TG | Triglycerides |
Авторски приноси
SQ, HR и HDH допринесоха за концепцията и дизайна на проучването. SQ, LFH и HDH проведоха търсенето на литература и извличането на данни. LFH и SQ извършиха статистическите анализи. SQ, LFH, JJG, SSS, JH и HDH изготвиха ръкописа. HR и HDH наблюдават проучването. Всички автори дадоха окончателно одобрение.
Бележки
Етично одобрение и съгласие за участие
Не се прилага.
Съгласие за публикуване
Не се прилага.
Конкуриращи се интереси
Авторите декларират, че нямат конкуриращи се интереси.
Бележка на издателя
Springer Nature остава неутрална по отношение на юрисдикционните претенции в публикуваните карти и институционални принадлежности.
Бележките под линия
Електронни допълнителни материали
Онлайн версията на тази статия (10.1186/s12937-017-0293-y) съдържа допълнителен материал, който е достъпен за оторизирани потребители.
Информация за сътрудник
Si Qin,Email:moc.361@513isniq.
Лифан Хуанг, имейл: moc.qq@065199576.
Jiaojiao Gong, Email: moc.361@ogoaijoaijgnog.